Vakit Nakittir Kompozisyon

Hayatımızın her evresinde zaman vardır. Bir işi yapabilmemiz için zamana ihtiyacımız vardır. Eğer biz zamanımızı boş yere harcarsak, esas yapmamız gereken işlerimiz için ayrı bir zamana daha ihtiyacımız olacaktır. Kaybettiğimiz zamanı hiçbir zaman geri getiremeyiz. Zamanı çok verimli şekilde kullanırsak hem işimizi yapar ihtiyacımız olan parayı kazanırız hem de kendimize vakit ayırabiliriz.

Atalarımız zamanın önemini vakit nakittir diyerek ifade etmişlerdir. Anlam olarak atasözümüze baktığımız zaman kelimesi gerçek anlamında kullanılmıştır. Para kazanabilmemiz için bir iş yapıyor olmamız gerekir. Bir işi yapabilmemiz için de zamana ihtiyacımız vardır. Zaman olmadan hem işi yapamayız hem de parayı kazanamayız. Birbirine bağlı olarak zamanın önemini bu şekilde açıklayabiliriz.

Simit satan bir satıcı üzerinden basit bir örnek verelim. Sattığı simit başına belli bir kar elde eden simit satıcısı, ihtiyaçlarını karşılayacağı nakit parayı kazanabilmek için belli bir adette simit satmalıdır. Simit satması gereken vakti, kendi özel işleri için harcarsa o saatler arasında simit satamayacak ve ihtiyacı olan parayı kazanma ihtimalini azaltacaktır.


Vakit Nakittir Kompozisyon


Vakit Nakittir Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.