Consent Preferences Vakitsiz Öten Horozun Başını Keserler Kompozisyon | Beyaz Okul

Vakitsiz Öten Horozun Başını Keserler Kompozisyon

İletişim insan için anlaşabilmenin en önemli yoludur. Duygu ve düşüncelerin karşı tarafa aktarılması için doğru zamanda iletişim kurmak çok önemlidir. Doğru zamanda iletişim kurulmayarak yanlış ifadeler kullanılması ya da doğru ifadelerin yanlış zamanda kullanılması iletişimi olumsuz etkileyecektir. Hatta kişinin ifadelerini yanlış yerde ve yanlış zamanda kullanması başına bela açabilir.

Her şey ulu orta yerde ve uygun olmayan durumlarda söylenmez. Her şeyin bir zamanı vardır. Her zamansız patavatsız bir açıklama yaparsanız bu durum insanın başını belaya sokabilir.

Atalarımız yanlış zamanda iletişim kurma konusunda insanların başlarına gelebilecek zararları vakitsiz öten horozun başını keserler şeklinde ifade etmişlerdir. Vakitsiz öten horoz mecazi anlamda kullanılarak insanları kastetmektedir. Başını keserler derken de yine mecazi olarak karşılaşılacak olumsuz durum ifade edilmiştir. İnsanın her sözü her yerde söylemesinin uygun olmadığını anlatmak isteyen bir atasözümüzdür.

Küçük bir örnek verelim. Oruç tutan bir aile çocuklarından ezanın okunup okunmadığını balkondan bakarak haber vermelerini isterler. Çocuk da sırf şaka yapmak için ezan okunmadan gelip ezan okundu derse, orucunu vaktinden önce açan ailenin çocuklarına verecekleri tepkiyi düşünelim. Atasözümüzdeki gibi vakitsiz bir olaya şahit olan çocuk, ailesini erken verdiği haberle yanılttığı için aile tarafından cezalandırılacaktır.


Vakitsiz Öten Horozun Başını Keserler Kompozisyon


Vakitsiz Öten Horozun Başını Keserler Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.