Vatan Sevgisi Nedir? Vatan Sevgisinin Önemi

Vatan, milleti oluşturan en önemli parçadır. Vatan yoksa, geri kalan hiçbir şeyden bahsedilemez ve anlamı da pek olmaz. Milletin sahip olduğu vatan parçası, onun şerefi, namusu ve hürriyeti anlamına gelir. Tıpkı kendi evinde kalan biri ile misafirlikte olan birinin tutumu ve hatta çok daha fazlası anlamına gelir.

Vatansız bir millet, sadece topluluktur gerçek manada bir ulus kavramını oluşturmaz. İşte bundan dolayı vatan bilincinin oluşması ve her zaman dimdik ayakta durması gerekir. Vatan sevgisi, bunu besleyen, filizleyen ve yeşillendiren en önemli olgudur. Bu bilincin aşılanması, vatan topraklarının ebedi bir şekilde ayakta durmasını ve hür yaşamasını sağlayacaktır.

Vatan sevgisi, henüz küçük yaşlarda, bireylere aşılanması gerekir. Ağaç yaşken eğilir ve vatan sevgisi de ancak küçük yaşlardan başlanarak verilir. Vatanını seven, toplumun bir parçası olduğunu kabullenir, diğer bileşenlere saygı gösterir, en ufak bir eşyasına dahi zarar vermekten haya eder ve daha sosyal ve çağdaş bir toplumun inşasında aktif görev görür. Çocuk yaşta vatan sevgisi aşılanmayan bireyler, ileride buna haiz olamazlar veya bu durum çok zor hale gelir. İşte bu da, ileride toplumun başına bela olan, devletin her malına zarar veren ve ülkenin huzuruna kast eden bir bireyi meydana getirir.

Vatan Sevgisi

Vatan sevgisi beraberinde, toprak sevgisini, bayrak sevgisini, ulus sevgisini ve yaşama sevgisini de getirir. Bunların hepsi de insanın daha iyi bir çevrede yaşamasını sağlar.

Beyazokul.com


Vatan Sevgisi Nedir? Vatan Sevgisinin Önemi


Vatan Sevgisi Nedir? Vatan Sevgisinin Önemi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.