Veri Bilimi Nedir? A’dan Z’ye Veri Bilimi

Veri bilimi nedir? Bu soruyu artık sıkça duymaya başladıysanız, o zaman bu yepyeni bilimi sizlerle daha detaylı tanıştıralım. Günümüz teknolojik gelişmeleri baş döndürmeye devam ederken, buna yeni bilim dalları ve mesleklerde eklenmeye devam ediyor. IT ve bilişim alanlarından doğan yeni meslekler ise sürekli revaçta oluyorlar. Nedeni ise ihtiyacın bu alanlarda giderek derinleşmesidir. Bu ihtiyaçlardan biri de Veri Analisti mesleğidir.

Veri Bilimi Nedir?

İstatistik, matematik, programlama ve iş domain bilgisi gibi çeşitli yetileri kullanarak elde edilen veri analizi, anlamlandırma ve mantıklı yorumlamalar bütünüdür. Peki ama neden? Dediğinizi duyar gibi olduk. O zaman şöyle diyelim; Aslında temel amaç, büyük miktarda veriyi anlamak, öğrenmek ve bu verilerden öngörülerde bulunarak karar verme süreçlerini geliştirmek için yapılır. Veri toplama, temizleme, derleme, düzenleme, veriyi keşfetme, veriyi görselleştirme, model geliştirme ve diğer bazı süreçler bu bilim dalının içeriğini oluşturur.

Veri Bilimi Uzmanına Ne Denir?

Veri bilimcilerine aslında “Veri Analisti” denir. Bu deyim ise veri ve analiz kelimelerinin anlamlı bütünleşmesinden doğmuştur. Bu bilim dalı ile uğraşan uzmanlara ise sürekli ihtiyaç duyulmaktadır. Yeni bir meslek olması nedeniyle, sektörel açığı fazladır.

veri bilimi nedir veri analisti


Veri Bilimi Nedir? A’dan Z’ye Veri Bilimi


Veri Bilimi Nedir? A’dan Z’ye Veri Bilimi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.