Viyana’da Hakkında Yazı, Gezilecek Yerler

Türkler için hem tarihi hem de kültürel öneme sahip olan bir konuyla yine birlikteyiz. Viyana’da  Gezilecek Yerler…

Viyana için denir ki, kültürün başkenti. Bu sözün altını dolduran o kadar gerçek vardır ki sadece müzik değil mimarinin, operanın, tarihin sanatla estetik şekilde buluştuğu evrensel bir kültür mirası demek bile azdır.

Avusturya’nın başkenti Viyana Almanca: Wien) 2 milyona yaklaşan nüfusuyla ülkenin en kalabalık kentidir. Viyana bu nüfusuyla Avrupa Birliği’nin en büyük onuncu kentidir. Birleşmiş Milletler bürosuyla Viyana Birleşmiş Milletlerin dört resmi merkez temsilciliğinden birine sahiptir. Kentte bulunan diğer önemli uluslararası kuruluşlar OPEC, AGİT ve Uluslararası Atom Enerjisi Örgütü’dür (IAEA).

Viyana’da Gezilecek Yerler

Viyana’nın uluslararası Schwechat Havaalanı şehir merkezinden 20 km uzaklıktadır. Şehir merkezine her 30 dakikada bir  kalkan Post Bus otobüsleri veya S-Bahn treniyle ulaşılabilir. Yine 30 dakikada bir  sefer yapan ekspres CAT(City Airport Train) treni ile Landstrasse – Wien Mitte tren istasyonuna ulaşabilirsiniz.

Viyana’da U simgesi ile gösterilen 5 metro hattı, 100 e yakın otobüs hattı, 29 tramvay hattı ve Banliyö trenleri (S-Bahn) ile işletilmektedir.

Şehir içi toplu taşımada kullanılan biletleri Tabak-Trafik dükkanlarından, metro ve banliyölerde istasyon girişlerinde bulunan otomatlardan, tek binişlik kartları tramvaylarda araç içerisinde bulunan otomatlardan, otobüslerde ise şoförlerden satın alabilirsiniz. Tek binişlik ya da saatle sınırlanmış biletleri metro ve banliyö istasyon girişlerinde bulunan, tramvay ve otobüslerde ise araç içinde bulunan validatörler aracılığı ile damgalatmak zorunludur, damgalanmayan biletlere biletsiz yolcu muamelesi yapılır. Viyana’da toplu taşıma araçlarında turnike sistemi yoktur, bilet kontrolü sivil kontrolörler aracılığı ile yapılmaktadır.

Viyana’daki Oteller ve Viyana Hakkında Daha Detaylı Yazı için tıklayınız >>

Tarihsel ve kültürel yapılar

Schönbrunn Sarayı: “Viyana’nın Versailles’i” da denilen köşkte 1400’den fazla oda ve birçok büyük bahçe bulunmaktadır. Hofburg’daki görkemli apartmanlara tur yapmaktansa, şehrin batısındaki bu muhteşem sarayı mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Özellikle odalardaki dekor görülmeye değer .İçerde aynı zamanda “Coach and Carriage Museum” adında bir müze var. Bu saraya ait parkta piknik yapmayı sakın unutmayın.

Hofburg (İmparatorluk Sarayı/Cumhurbaşkanlık Köşkü) günümüzde büyük bir müze haline getirilmiştir.

Belvedere Sarayı: Bahçeleriyle ve sanat gelerileriyle Viyana’nın en çekici yerlerinden..
Kunsthistorisches Museum: Dünyanın en iyi sanat koleksiyonunu bulunduran müzelerden biridir
Aziz Stephen Katedrali: Şehrin mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerinden biri. İnanılmaz güzel Gotik mimarisi ile herkesi büyüleyen bir yapı.

Opera Binası
Staatsoper- (Opera Binası) Çoğu insanlara göre dünya operasının merkezi.
Secession Jugendstil bir sanat evi.
Karl Kilisesi bulunan barok tarzda bir kilise
Prater, dinlenme ve eğlence alanı
Augarten, bir saray ve park
Schwarzenberg Sarayı bulunan ki sayılı barok stilde bir saray.
Hundertwasser Evi
Arsenal Müzesi
Sankt Marx Mezarlığı
Stadtpark – Şehir Parkı
Haus des Meeres
Raimund Tiyatrosu
Theater an der Wien
Museumsquartier
Volkstheater
Theater in der Josefstadt
Votiv Kilisesi
Liechtenstein Sarayı
Volksoper
Zentralfriedhof
Gasometer, Viyana
Friedhof der Namenlosen
Schloss Neuwaldegg
Schwarzenbergpark

Kafeler ve ziyaret edilebilecek mekânlar

Viyana, müzelerinin ve operalarının yanı sıra kahve kültürü ve lezzetli kekleri ile ünlüdür. Kekleri ve kahveleri denemek için birkaç cafe;

Hotel Sacher Viyana Devlet Operas’ı karsısında “Sacher Torte” isimli tatlısıyla tanınmıs, turistlerin, sanatcıların ugrak mekânı.
Käseparadies (16. Viyana, Brunnenmarkt’da), güzel kahve’nin yani sira, cok leziz peynirler ve Türkiye’yi aratmayacak şekilde Türk mamülleri bulunmaktadır.
Alt Wien, (1, Bäckerstrasse 9.) gece 2:00’ye kadar açık. Yiyecekler tek kelime ile harika ancak boş masa bulmak oldukça zor.
Berg; (9, Berggasse 8.) Oldukça popüler ve modern olan cafe çok kaliteli yiyecekler sunmakla birlikte dostane bir atmosfere sahip. Her gece saat 01:00’e dek açık.
Demel; (1, Kohlmarkt 14.) Viyana’nın en prestijli cafelerinden biri.
Drechsler; (6, Linke Wienzeile 22.) Sabah 04:00’e kadar açık olan mekân özellikle bardan veya gece kulüplerinden çıktıktan sonra kahvaltı yapmak için oldukça uygun. Ancak pazar günleri kapalı.
Figlmüller; (Wollzeile 5 veya Bäcker Street 6) Stephansplatz’a da yakın olan bu restoran şnitzelleri ile ünlüdür.
Pazarlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Brunnenmarkt:
Viyana Alışveriş16, Brunnungasse U6 Josefstädter Strasse Pazartesi-Cuma:06:00-17:00 Cumartesi:07:00-14:00 Özellikle Balkan/Türk ürünlerini kolaylıkla bulabileceğiniz çok renkli bir alışveriş merkezi. Buranın en büyük avantajı yorulduğunuzda aynı cadde üzerinde bulunan Club International’ın terasında bir kahve içebilir ya da acıktığınızda çok beğeneceğiniz kebap salonlarının birinde yemek molası verebilirsiniz.

Naschmarkt:
4, Linke und Rechte Wienzeile U1, U2, U4 Karlplatz. Pazartesi-Cumartesi: 06:00-17:00. Viyana’nın taze meyve ve sebze bulabileceğiniz çok ünlü marketlerinden biri. Bu pazar özellikle Cumartesi günleri çok kalabalık oluyor. Burada ayrıca birçok lokanta ve café ve Çinli ve Hint mağazalar bulabilirsiniz.

Viyana’daki Giyim mağazaları

Steffl:
1, Kaerntner Strasse 19 Tel: 523 1756 U1, u3 Stephansplatz. Pazartesi-Cuma: 09:30-19:00 Cumartesi:09:30-17:00 Birkaç kattan oluşan mağazada DKNY’den Ralph Lauren’e kadar birçok farklı markaya rastlayabilirsiniz. Ayrıca içerde bir İtalyan restoranı, internet kafe ve kitapçı dükkânı bulunuyor.

Gerngross:
7,Mariahilfer Strare 38-40 Tel:52 180-0 U3 Neubaugasse Pazartesi-Cuma: 9.30-19:00 Cumartesi:9:00-17:00 Beş katlı mağazada sushi bar ve bir teras cafe de hizmet veriyor. U3 Neubaugasse istasyonuna çok yakın muhteşem bir süper market. Burada alışveriş keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

Kaynak:  Viyana’da Gezilecek Yerler

 

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

manisa mutlu son masaj sakarya mutlu son masaj sanliurfa mutlu son masaj tekirdag mutlu son masaj trabzon mutlu son masaj
lara escort