Webde Erişilebilirlik

Web’de erişilebilirlik demek engelli bireylerin de internet mecralarında ve sanal dünyada rahatça dolaşıp gezinebilmesi anlamına gelmektedir. 21. yüzyılın getirdiği yeniliklerle artık engellilerin de toplum yaşamlarına ortak olması gayet mümkün.

Bu konuda özellikle bilgisayar kullanamayan görme engelli dostlarımıza yenilikler yapılabiliyor. Çoğu zaman internet haber sitelerinde şahit olmuşsunuzdur sağ üst köşede haberin hemen üstünde bu haberi sesli oku diye bir buton vardır.

Bu durum tüm bilgisayarlar, yazılımlar ve internet adresleri – genel ağlar için neden revize edilmesin?

Erişilebilirlik nasıl sağlanır?

Özellikle web dünyasında kodlanan yazılımlar ve uygulamalar sayesinde tüm metin ve içerikler görsel-işitsel metinlere dönüştürülebilmektedir.

Burada en büyük iş tasarımcılara düşüyor. Kodlama sırasında kullanacakları div etiketlerini anlamladırmak, resimlerin adlandırıldığında onlara alt etiketi ekleyerek açıklama kısmını doldurmak önemli bir durum haline geliyor. Metin ile anlamlandırıldığı zaman internette yer alan tüm nesnelerin bir adı ve sıfatı oluyor.

Web'de Erişilebilirlik

Aynı zamanda yazılara link verildiğinde bağlantılara eklenen title etiketiyle neyin nereye gittiği konusunda ipucu verilebilmektedir.


Webde Erişilebilirlik


Webde Erişilebilirlik
YORUMLAR

  1. Kuntay dedi ki:

    Web sayfaların erişilebilir olması için yapılması gerekenler aslında meydanda. Ama buna kimse dikkat etmiyor. Erişilebilir sayfası olanlar her zaman daha çok ziyaretçi çekecektir…

  2. Tarık dedi ki:

    Web sayfalarının engelliler açısından erişilebilir yapılması çok önemli. Bir çok web sayfasına görme engelliler erişemiyor. Bu erişim olayı farklı alanlarda da önemli. Sokaklar, caddeler, otobüsler, binalar da erişilebilir olmalıdır.