Yalan Söylemek Hakkında Kompozisyon

Bireylerin iletişim kurarken karşılarındakine duydukları güven çok önemlidir. Dürüst ve güvenilir bir insanla yapılan her işin sonucunda kötü bir sürpriz beklemediğinden gönül rahatlığıyla hayret edilir. Güven duygusunu alt üst eden eylemlerden bir tanesi yalan söylemektir. Yalan insana olan güvenin kaybedilmesinin yanı sıra saygı ve sevginin de yitirilmesi anlamına gelir.

Çevresindekilere birkaç kez yalan söyleyen bir insan dilden dile yalancı olarak yayılır. Hiç yalan söylememiş olduğu kişiler tarafından bile artık saygı duyulmayan bir insan haline gelir. Artık doğruları söylediği durumlarda bile insanlar inanmayabilirler. Güven, saygı, sevgi gibi insan için önemli olan her şeyini sırayla kaybeder ve hayatı gittikçe zorlaşır.

Söylenen bir yalan eninde sonunda ortaya çıkacaktır. Ayrıca yalan söylemek için bir şeylerden ya da birilerinden korkmak gerekir. Yani korkaklar yalana başvurur. Eninde sonunda ortaya çıkacak bir olay için türlü entrika çevirmek, kendisine olan saygıyı yitirmek hiç mantıklı bir hareket değildir. Gerçeklerle yüzleşerek yalandan uzak durulmalı ve yaşanacaklar her ne olursa dürüstlüğün zarar görmemesi, diğer görülecek zararlardan daha kötüdür şeklinde düşünülmelidir.

Yalan söylemek kötü bir eylemdir. Hatta ufak sandığınız o yalanlarlar öyle bir birikir ki aynı birer kartopunun çığ fırtınasına dönüşmesi gibi geri dönülemez bir hal alabilir.


Yalan Söylemek Hakkında Kompozisyon


Yalan Söylemek Hakkında Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.