Yanlış Hesap Bağdat’tan Döner Kompozisyon

 Yanlış hesap Bağdat’tan döner atasözü için kompozisyon hazırladık! Dilimizdeki yeri ve önemi oldukça önemlidir. Bir konuda sıkıştığımızda anlatımı güçlendirmek ve içinde bulunduğu durumu en iyi şekilde ifade edebilmek için atasözlerine başvururuz.

Yanlış Hesap Bağdat’tan Döner Kompozisyonu

Atasözlerinin  Hayatta her şey belirli bir düzen üzerine kurulmuştur. Yani bir çark dönerken, diğer bir çarkı çevirir derken silsile halinde ilerleyen bir düzen düşünelim. Bu dönen çarklar arasında bir tanesinin tersine yapacağı hareket bütün düzeni etkileyeceği er ya da geç ortaya çıkacaktır. İnsanların yaptığı yanlış hesap, düzenin bozulmasına sebep olacağından eninde sonunda ortaya çıkacaktır.

Atalarımız yanlış yapılan hesabın açıklamasını yanlış hesap Bağdat’tan döner şeklinde ifade etmişlerdir. Atasözümüzde anlatılmak istenen insanlar tarafından yapılan hataları gerçek anlamıyla anlatarak, geri döneceği yeri mecazen Bağdat olarak ifade etmişler. Burada bize yapılan hatalı şeylerin eninde sonunda, bedeli her ne olursa olsun geri döneceğini anlatılmaktadır.

Sınava giren bir öğrenci üzerinden atasözümüze örnek verelim. Test usulü yapılan bir sınavda, cevap kağıdı üzerine bir tane soruyu kaydırarak aşağıya doğru işaretleyen bir öğrenci, durumu son soruya geldiğinde fark etmiş olsun. Tekrar tüm şıkları silerek işaretlemesi sınav vaktini de alacaktır ama yaptığı yanlışlık sonuçta geri düzeltilmiş olacaktır. Böylece yaptığı yanlıştan kurtularak doğru yola geçecektir.

Yanlış Hesap Bağdat’tan Döner Ana Fikir

Yanlış hesapların bedelinin mutlaka ödeneceği anlamına geliyor.

Atasözü nedir

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır. Genellikle günlük yaşamda iletilen bilgileri, öğretileri ve deneyimleri içermektedir.

 


Yanlış Hesap Bağdat’tan Döner Kompozisyon


Yanlış Hesap Bağdat’tan Döner Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.