Consent Preferences Yaş Kesen Baş Keser Kompozisyon | Beyaz Okul

Yaş Kesen Baş Keser Kompozisyon

Yaş kesen baş keser atasözü için bir kompozisyon hazırladık! Öte yandan atasözlerinin dilimizdeki yeri ve önemi oldukça önemlidir. Bir çok konuda sıkıştığımızda, anlatımı güçlendirmek ve içinde bulunulan durumu en iyi şekilde ifade edebilmek için atasözlerine başvururuz.

Yaş Kesen Baş Keser Kompozisyonu

Bir konuda sıkıştığımızda anlatımı güçlendirmek  Doğanın dengesi çok güzel bir düzen üzerine kurulmuştur. Bitkilerin, hayvanların doğada belirli bir oranda olmasıyla doğal denge kendisini gösterir. Doğanın dengesi taraflardan bir tanesinin fazlaca artması ya da azalmasıyla bozulacaktır. Doğa dengesinin devam etmesi için en önemli canlılardan birisi ağaçlardır. İnsanlar için saymakla bitmeyecek olan ağaçların gereksiz yere kesilmesi, hem bizim hem de doğanın olumsuz etkileneceği anlamına gelir.

Atalarımız ağaçların önemini vurgulamak için yaş kesen baş keser demişlerdir. Atasözümüzde yaş kelimesi ile anlatılmak istenilen ağaçlardır. Baş keser derken ağacın insan başı kesmek kadar kötü olduğunu vurgulamak istemişlerdir. Ağaçların insanlar ve doğa için önemini bu sözle bizlere aktarmışlardır.

Ağaçların doğada hem hayvanlar hem de insanlar için çok büyük önemi vardır. Bir ormanda ağaçların kesilmesi demek, hayvanların evsiz kalması anlamına gelir. Aynı zamanda meyve veren, oksijen üreten ağaçların insanlara olan katkısını yok etmek anlamına gelir. Ağaçların yok edilmesi doğanın katledilmesi anlamına geleceğinden, doğrudan insanlara da büyük zararlar verme anlamına gelir. Ağaçları tüm doğanın dengesi açısından düşünerek korumalı ve zarar vermemeliyiz.

Yaş Kesen Baş Keser Ana Fikir

Yaş kesen baş keser atasözünün ana fikri şöyledir; Doğanın dengesinin korunmasında ve insanlık için  çok önemli olduğunu anlatmıştır. Ağaçların devamlılığı için doğamıza sahip çıkmalıyız ve korumalıyız.

Atasözü Nedir?

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır. Genellikle günlük yaşamda iletilen bilgileri, öğretileri ve deneyimleri içermektedir.

 

 


Yaş Kesen Baş Keser Kompozisyon


Yaş Kesen Baş Keser Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.