Yeni Yıl Hakkında Kompozisyon

Miladi takvim olarak kullandığımız ve bir yılın 365 gün olarak ele alındığı bir sürece bir yıl diyoruz. 12 aydan oluşan takvimimizde yıl 1 Ocak itibariyle başlayarak 31 Aralık itibariyle sona erer. Tekrardan 1 Ocak olduğunda yeni yıla geçmiş oluruz. Her geçen yıl biraz daha yaşlanırken, anı defterimize yeni tecrübeler katarız.

Yurt dışında yeni yılın Noel olarak kutlanması, bizim ülkemizde de kesimler tarafından yılbaşı kutlamaları yapıldığını görmekteyiz. Ancak bizim kültürümüzle Noel’in hiçbir bağı yoktur. 1 Ocağın yılın sıradan diğer günlerinden bir farkı yoktur. Genel itibariyle farklı bir yıla geçmenin etkisiyle insanlar bulundukları yıl içerisinde yaşadıkları üzüntülerin yeni yılda yaşanmamasını temenni ederler.

Her yıl 1 Ocak ülkemizde kış aylarına denk geldiği için, sobanın etrafında toplanan ailenin kestane patlatmaları gibi geçmişe dönük iç çekişlerini günümüzün imkanlarıyla benzetmeye çalışmalarıyla geçer. Kimisi tombala oynayarak, kimisi ise ailesinin ziyaretine giderek bu günü geçirir. 31 Aralık günü gece 12’yi geçtikten sonra yılbaşı başlar ve 1 Ocak ülkemizde resmi tatildir.

Her yeni bir yılın yeni umutlar, yeni güzellikler getirmesi dileğiyle… Hoş geldin yepyeni yıl…


Yeni Yıl Hakkında Kompozisyon


Yeni Yıl Hakkında Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.