Yezid Kimdir Kısaca Hayatı

29.02.2020
A+
A-
Yezid Kimdir Kısaca Hayatı

Emevi Devleti’nin ikinci halifesi olan Yezid, 645 yılında Şam’da doğdu. Babası Muaviye bin Ebu Sufyan’dır. Muaviye, daha önce Hz. Osman’ın hilafetinden dolayı yerine kendisinin geçmesini isteyen ama onun yerine Ali’nin geçmesinden dolayı yeni bir devletin kuruluşu için adım atan kişidir. Yezid’in annesi Beni Kelp kabilesinden olan Meysun’undur. Daha çok annesi ile zaman geçirmekten zevk alan Zeyd, annesinden edebiyat ve şiir yeteneğini de aldı. Daha sonra babasının yanına geçti ve çok iyi bir eğitim aldı.

Bizans üzerine yapılan seferde, kendi birliğine komutanlık etti. Emeviler tarafından tarihte İstanbul’a yapılan ilk İslami seferde başrol üstlendi. Peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin’in ve eşinin, bebeklerinin şehadetine neden olan, onları acımasızca katleden, birçok İslam aliminin de şehit edilmesine neden olan kişidir. Babası muaviye ve kendisi İslam dünyasının ayrılmasına neden olan politikalar izlemiştir.

Muaviye’nin hilafetinden sonra, Emevi Devleti’nde verasetin ortaya çıkmasından endişelenildiği için, zamanın önemli alimleri ve sahabeleri, onun halife olmasını istemiyordu. Çünkü, genelde halifelik, imani açıdan daha üstün, yaşlı ve takvalı kişilerden oluşuyordu. Ancak, onun seçilmesi, bu geleneğe ters olacaktı. Ancak o halifeliği zorla alarak saltanat haline getirdi. 10 Ekim 680’de Hz. Hüseyin’i Kerbela’da şehit etti. Kendisi de 683 yılında öldü.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.