Consent Preferences Yılanın Başı Küçükken Ezilir Kompozisyon | Beyaz Okul

Yılanın Başı Küçükken Ezilir Kompozisyon

Yılanın başı küçükken ezilir atasözü için iyi bir kompozisyon hazırladık! Öte yandan atasözlerinin dilimizdeki yeri ve önemi oldukça etkilidir. Bir çok konuda sıkıştığımızda, anlatımı güçlendirmek ve içinde bulunan durumu en iyi şekilde ifade edebilmek için atasözlerine başvururuz.

Yılanın Başı Küçükken Ezilir Kompozisyonu

Yaşadığımız olaylarda karşımıza çıkabilecek tehlikelere karşı her zaman hazırlıklı olmamız gerekir. Hatta tehlikeyi daha küçükken, büyümeden başımızdan def etmeye çalışmalıyız. Bir sorunu en başından kolay bir şekilde çözebilecekken, ileride büyümesini beklersek çok zorlanarak ileride belki de kendimize zarar vermesine engel olamayız.

Atalarımız tehlikeli durumların erkenden fark edilerek yok edilmesini yılanın başını küçükken ezeceksin sözüyle anlatmak istemişlerdir. Mecazi ifadeyle kullanılan yılan kelimesi, karşımıza çıkabilecek bütün tehlikeleri ifade etmektedir. Başının ezilmesi ile ilgili kısım yine mecazi anlam barındırmaktadır. Karşımıza çıkabilecek bir tehlikeyi büyümeden yok etmemiz gerektiğini bu atasözüyle açıklamışlardır. Bir sorun baştan tespit edilirse kolaylıkla çözülebilecekken, büyüdükten sonra çözülmesi çok zor olacaktır.

Evimizdeki musluklarla alakalı basit bir örnek verelim. Musluk arıza yapmaya başladığı zaman küçük damlalar halinde akmaya başlar. Damlayan musluğu iyice kapatmak için daha fazla sıkmaya başlarız. En başta tamirini yaparak sorunu conta değişimiyle çözebiliriz. Sorun çözülmedikçe daha fazla sıktıkça bu sefer musluğun giderek arızası büyümeye devam eder ve daha büyük masraf çıkarır.

Yılanın başı küçükken ezilmeli

 

Yılanın Başı Küçükken Ezilir Ana Fikir

Bu atasözünün özütü yani ana fikri sorunlar büyümeden küçükken halledilmesi gerektiği anlatıyor.

Atasözü Nedir

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır. Genellikle günlük yaşamda iletilen bilgileri, öğretileri ve deneyimleri içermektedir.

 


Yılanın Başı Küçükken Ezilir Kompozisyon


Yılanın Başı Küçükken Ezilir Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.