Consent Preferences Yunus Emre Kimdir Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Yunus Emre Kimdir Kısaca Hayatı

23.02.2020
A+
A-
Yunus Emre Kimdir Kısaca Hayatı

Yunus Emre, Türk tasavvufunun en önemli kişilerindendir. Tabtuk Emre ile olan hikayeleri ve yaşadığı anılar, her zaman tasavvufa ilgi duyan kişileri etkilemiş ve tasavvufa katılmalarında etkin rol almıştır. 1238 yılında Eskişehir’e bağlı Sivrihisar’da dünyaya gelen Yunus Emre, 13. Yüzyılın en önemli halk ozanlarından biri olarak bilinir.

Tasavvuf ile ilintili olarak kurduğu cümleler ile oluşturduğu şiirler, halen de oldukça etkileyici özelliği ile dikkat çekmektedir. Osmanlı Beyliği’nin kurulmaya başlaması ile Ankara’ya ve oradan da Tabtuk Emre dergahına gelerek burada tasavvufa yönelmiştir.

Ahmed Yesevi ile aynı tasavvuf şiir çizgisinde olan Yunus Emre, Alev-i Bektaşi geleneğinde de önemli şiirler derlemiştir. Yunus Emre’nin bazı rivayetlere göre farklı uzunluklarda olan 3000 civarı şiiri bulunmaktadır. Dönemin mollarından olan ve Yunus Emre’nin de etkilendiği kişilerden olan Molla Kasım tarafından bu şiirlerin 1000’i şeriat hükümlerine aykırı olmasından yakılmış ve imha edilmiştir. 1000 tanesini suya atmış ve geri kalanına ise izin vermiştir.

Risaletun Nushiye ve Divan adlı şiirlerinin derlendiği nüshalar bulunmaktadır. Yunus Emre, 1321 yılında Eskişehir’de vefat etmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.