Consent Preferences Yürek Yorulunca Ter Gözden Akar Ne Demek? | Beyaz Okul

Yürek Yorulunca Ter Gözden Akar Ne Demek?

Çok güzel ve anlamlı bir söz değil mi? Mevlana tarafından kullanılan “Yürek Yorulunca Ter Gözden Akar” sözü gerçekten de bilenler için çok büyük anlam taşıyor. Peki, bilmeyenler veya ilk defa duyanlar için kısaca bir açıklamasını yapıp üzerinde konuşalım.

Aslında bu söz, özellikle lafların ve fedakarlığın artık anlaşılamaması durumunda, bunu gözlerle ifade etmek anlamına gelir. Birini çok seversiniz ama anlaşılmaz veya görmezden gelinir. Sonra bu durumu ancak gözünüzle belli edebilirsiniz. Çünkü yürek yorulmuştur artık ve bunu ancak gözden akan terle ifade edebilirsiniz.

Yürek Yorulunca Ter Gözden Akar

Bu aslında bir yandan da içi dışı bir olan insanların verdiği bir tepkidir. Kalpleri o kadar temizdir ki ve karşısındakini o kadar kırmamaya incitmemeye çalışıyordur ki, ancak karşıdakinin onu anlamaması artık yüreğini gerçekten de yorar. Ve yürek o kadar yorulur ki artık gözler bu yorgunluğu çok mükemmel şekilde temsil eder.

Çünkü insan artık yüreğinin etkisini en iyi gözlerle göstermeye çalışır. İnsanın yaşadıklarını artık gönlüne, içine ata ata, gözlerinden okunduğunu söyleriz. İşte bu da buna örnek gösterebilir. Bir insanın aslında erken yaşlanması veya geç yaşlanmasını da gözünden okuyabiliyoruz. Çünkü gözler bunu çok iyi yansıtır ve yorulan yüreğin artık gözden hissedilmesi kaçınılmaz bir hal alır.

Mevlana’nın bu sözü, özellikle anne ve babalarımızın bizler için duyduğu derin hüznü ve sevgiyi de tasvir eder.

Beyazokul.com


Yürek Yorulunca Ter Gözden Akar Ne Demek?


Yürek Yorulunca Ter Gözden Akar Ne Demek?
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.