Yuvarlanan Taş Yosun Tutmaz Kompozisyon

Yuvarlanan Taş Yosun Tutmaz atasözü için iyi bir kompozisyon hazırladık! Öte yandan atasözlerinin dilimizdeki yeri ve önemi oldukça etkilidir. Bir çok konuda sıkıştığımızda, anlatımı güçlendirmek ve içinde bulunan durumu en iyi şekilde ifade edebilmek için atasözlerine başvurabiliriz.

Yuvarlanan Taş Yosun Tutmaz Atasözü Kompozisyonu

Bir kişi çalıştığı zaman kendisini geliştirir, çalıştığı alanda uzmanlaşarak daha iyi noktalara gelmesini sağlar. Sürekli aktif olarak çalışmalarını sürdürdüğü için gelişim devam ederek, ustalaşır. Ancak belli bir noktaya geldiği zaman artık çalışmalarını durdursa, öğrendiği çoğu bilgiyi unutur. Ustalaştığı konuda bile artık hatalar yapmaya başlar.

Atalarımız sürekli çalışan kişilerin önemini yuvarlanan taş yosun tutmaz diyerek vurgulamışlardır. Yuvarlanan taş sözüyle mecazi olarak anlatılmak istenen çalışan insanlardır. Yosun tutmaz tabiri de yine mecaz olarak kullanılmıştır. Çalışan insanın önemini vurgulayan atalarımız, çalışmayan insanların pasifleşerek kötüye gideceklerini anlatmaya çalışmışlardır. Sürekli olarak çalışan kişiler ilk baştaki çevikliklerinin yanı sıra giderek artan tecrübeleri ile daha iyi hale gelirler.

Bir sporcunun üzerinden örnek verelim. Düzenli olarak spor yapan bir sporcu formunu korur. Katılacağı müsabakalar için çalışmalarını sürdürdükçe her daim hazır olarak kendisini dinç tutar. Ancak çalışmalarını aksatır, tembellik yaparsa vücudu giderek gerileyecektir. İlk zamanlardaki formundan uzaklaşarak katıldığı birçok müsabakada en başta aldığı dereceleri bir daha alamayacak hale gelecektir.

Yuvarlanan Taş Yosun Tutmaz

Yuvarlanan Taş Yosun Tutmaz Ana Fikri

Bu atasözünün özütü yani ana fikri, sürekli çalışan birinin güncel kalabileceği düşüncesidir. Hem fiziksel anlamda, hem de motor becerilerinden zihinsel gelişime kadar olan tüm konuları içerir.

Atasözü Nedir?

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır. Genellikle günlük yaşamda iletilen bilgileri, öğretileri ve deneyimleri içermektedir.


Yuvarlanan Taş Yosun Tutmaz Kompozisyon


Yuvarlanan Taş Yosun Tutmaz Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.