Zahmetsiz Rahmet Olmaz Kompozisyon

Zahmetsiz rahmet olmaz adlı kompozisyonumuz sizler için yardımcı bir kaynak niteliğindedir özellikle ilk ve ortaokul öğrencilerinin faydalanabileceği bir kompozisyon örneğidir.

Zahmetsiz Rahmet Olmaz

Bir şeyi istediğimiz zaman karşılığını vermeden alamayız. Pek çok şeye karşılık verdiğimiz parayı kazanmak için önce emek vermeliyiz. Emeklerimiz sonucunda kazandığımız paralarla da ihtiyacımız olan şeyleri elde edebiliriz. Hiçbir çaba harcamadan bir şeyler istersek, istediklerimizi elde edemeyeceğimizi bilmemiz gerekir. Çalışıp çabaladığımız şeyler konusunda Allahtan yardım istediğimizde sonsuz bereketiyle bize yardım edecektir.

Atalarımız istediğimiz şeyler karşısında çaba sarf etmemizin önemini zahmetsiz rahmet olmaz sözüyle ifade etmişlerdir. Gerçek anlamıyla kullanılan zahmet kelimesi, istediğimiz şeyleri elde etme konusunda sarf edeceğimiz çabalarımızı anlatmaktadır. Rahmet kelimesi de yine gerçek anlamıyla çaba sonucunda istenilen şeylerin Allah’ın rahmetiyle gerçekleşebileceği konusunda bilgi vermektedir.

Bir öğrencinin çabalarını örnek olarak verelim. Öğrenci üniversitede mühendisliği kazanmak istiyor. Bunu hak edebilmek için kazanması gereken puanı hesaplıyor. Kendisinin mevcut durumunu ölçmek için deneme sınavına giriyor ve eksiği olan konuları belirliyor. Sınav zamanına kadar düzenli çalışmasının yanı sıra Allah’a dua ediyor. Bu durumda öğrencinin çektiği tüm zahmetin karşılığı olarak istediği bölümü kazanma şansı artacaktır.


Zahmetsiz Rahmet Olmaz Kompozisyon


Zahmetsiz Rahmet Olmaz Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.