Zamanı İyi Değerlendirmek İçin Neler Yapılabilir?

HİÇ YETMEYEN ZAMAN

Kime sorarsanız sorun hep zamandan şikâyetçidir. Zamanın yetmediğini, işleri zamanında yetiştiremediği, zamanında yemek yiyemediği vb. daha birçok neden sayabiliriz. Gerçekten zaman yetmiyor mu?  Yoksa biz mi zamanı düzenli kullanamıyoruz?

İnsanların günlük faaliyetlerini yapması için belirli bir zaman ihtiyaç vardır. Zaman her zaman doğal akışında akar gider. Bizler bu akışın içerisinde koşuşturur dururuz. Artık insanların eskisi gibi sadece bir yerde iş yapmaktan ziyade şehirden şehre, ülkeden ülkeye iş için gittiğinden hayatı hep koşturmacayla geçiyor. Yani zaman bizim yoğunluğumuza göre hızlı veya yavaş geçip gidiyor. Şöyle düşünürsek aynı zaman önemli bir haberin saatini beklerken hiç geçmiyor, bir futbol karşılaşmasında tuttuğumuz takım öndeyken 90 dakika olup maç bitmek bilmiyor.  Zaman aynı zaman ama bazen geçiyor bazen geçmiyor. İşte zaman olgusu mekana ve ihtiyaçlara göre değişmektedir.

Biz zamanı nasıl algılıyorsak ona göre hızlı ya da yavaş geçip gidiyor. Zaman herkes için kıymetlidir. Kimse zamanının boşa geçirmek istemez. Bir ünlü düşünür bir sözün de derki: “Değerli Dostum! İhtiyacın karşında malını ve mülkünü kullan, ama bir saatini bile boşuna harcama, değerini tayin edemezsin.”  Evet, kaçırdığımız zamanı geri getiremeyiz. Bu yüzden zamanı en iyi şekilde planlayıp kullanmak zorundayız. Eğer zamanı planlayarak düzenli bir şekilde kullanırsak zamanımızın yetmemesi gibi bir soruda olmamış olacaktır. Aslında bazen de yapmak istemediğimiz şeyler için zamanımız yok deriz. Mesela kitap okumak için, araştırma yapmak için hiçbir zaman, zaman bulamayız. Şimdi kitap okumanın kolayı internette çok fazla sayıda bulunan kitap özetleri oldu. Araştırma ise Googlenin elinde, aklımıza gelen bir şeyi hemen yazarak önümüze çıkan ilk siteye giriyoruz ve ne yazıyorsa tama diyoruz. Peki, bu bilgi doğru mu?

Toplumumuzda kitap okur musun sorusuna verilen düşündürücü cevap: “Boş zamanlarımda kitap okuyorum.” İşte bizler her şeye zaman ayırıp kitap okumaya zaman ayırmadığımız için gençlerimiz yozlaşmakta ve bilinçsiz bir şekilde yetişmektedir. Artık her gencin elinde bir kitap değil, bir telefon, bir tablet var.

Zaman her şeye yeter. Yeter ki biz zamanı düzenli kullanalım. Gecemizi gündüz, gündüzümüzü de gece yapmayalım.

M.Dereli

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

manisa mutlu son masaj sakarya mutlu son masaj sanliurfa mutlu son masaj tekirdag mutlu son masaj trabzon mutlu son masaj
lara escort