Consent Preferences Zenginin Parası Fakirin Çenesini Yorar Kompozisyon | Beyaz Okul

Zenginin Parası Fakirin Çenesini Yorar Kompozisyon

Zenginin parası fakirin çenesini yorar  adlı kompozisyonumuz sizler için yardımcı bir kaynak niteliği taşıyacaktır. Özellikle ilk ve ortaokul öğrencilerinin faydalanabileceği bir kompozisyon örneğidir.

Zenginin Parası Fakirin Çenesini Yorar Kompozisyonu

Hayatımızda başka insanların kazançlarını ya da aldıklarını konuşarak zaman kaybı yapmamalıyız. Ancak ne yazık ki durum tam tersi şekilde ilerlemektedir. Zengin insanların hayatlarını, yaşam tarzlarını televizyon programlarında sürekli görmekteyiz. Biz, zengin insanların kazançlarını izleyip konuşarak yoruluyoruz. Onlar da bu süreçte daha fazla kazanmaya devam ediyorlar.

Atalarımız zenginlerin malının fakirler tarafından sürekli konuşulması ve bu yüzden çenelerinin yorulduğunu zenginin parası fakirin çenesini yorar şeklinde ifade etmişlerdir. Mecaz içermeden doğrudan kelimeler gerçek anlamında kullanılmıştır. Zengin olan insanların malının, parasının sürekli bu zenginliği elde edemeyen kişiler tarafından konuşulduğu atasözüyle anlatılmış, durumun yanlışlığı vurgulanmak istenmiştir.

Güncel bir örnek verelim. Televizyonda haber kanallarında veya magazin programlarında ünlülerin hayatı sürekli gözler önüne serilmektedir. Birisinin aldığı araba, diğerinin yaşadığı ev anlatılır. Sürekli ekranlarda dönen bu haberleri fakir insanlar izleyerek birbirlerine anlatırlar. Gündemde sürekli olarak zenginlerin mal varlığı tartışılır durur. Atasözümüzde anlatılmak istenilen konu tam olarak budur. Zenginlerin kazandıkları ve aldıkları eşyaların konuşulmasının kimseye bir faydasının olmayacağı gibi faydalı şeylerin yapılması gerekir.


Zenginin Parası Fakirin Çenesini Yorar Kompozisyon


Zenginin Parası Fakirin Çenesini Yorar Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.