Consent Preferences Ziraat Mühendisi Olan Öğretmenler | Beyaz Okul

Ziraat Mühendisi Olan Öğretmenler

Ülkemizde her meslek için kanuni bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Öğretmen olabilmek içinde oldukça ağır şartlar bulunmaktadır. Eskinden ziraat mühendisleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen bir kursla doğrudan sınıf öğretmenliği yapabiliyordu. Şuan mevcutta ziraat mühendisi olup da sınıf öğretmenliği yapan çok sayıda öğretmen bulunmaktadır.

Günümüz şartlarında ise ziraat fakültesinde okuyan kişiler öğretmenlik yapabilmek için pedagojik formasyon almak zorundadır. Ziraat fakültesindeki bölümlerden mezun olarak, pedagojik formasyon alanlar, tarım teknolojileri öğretmeni olarak atanabilmektedir. Şuan ki sisteme göre öğretmen olabilmek için öncelikle KPSS’ye girmek gerekmektedir. KPSS’den yeterli puan alanlar için alımlarda değişiklik gösteren kadrolu veya sözleşmeli olarak atanabilmektedir. Günümüzde alımlar sözleşmeli olarak yapılmaktadır.

Öğretmen atamaları yapılırken mevcut sistemde KPSS puanının yanı sıra sözlü mülakat yapılmaktadır. Çok sayıda aday öğretmen olduğu için atamalar her geçen gün daha zor hale gelmektedir. Öğretmenlik yapan örneğin ziraat mühendisleri kendi mesleklerini yapmak istemeleri halinde KPSS’ye girerek dışarıdan atananlar gibi aynı yoldan geçmeleri gerekmektedir. Öğretmen olmak veya alan değiştirmek isteyenlerin konuyu güncel halleriyle araştırmaları önem taşımaktadır.


Ziraat Mühendisi Olan Öğretmenler


Ziraat Mühendisi Olan Öğretmenler
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.