Ziya Gökalp Kimdir Kısaca Hayatı

13.04.2020
A+
A-
Ziya Gökalp Kimdir Kısaca Hayatı

Ziya Gökalp ya da gerçek adı ile Mehmet Ziya Gökalp, dönemin Osmanlı diyarlarından olan Diyarbakır’da doğdu. 1876’da Diyarbakır’da doğduktan sonra, bir süre daha burada kalmış ve ilk öğretimini de tamamladıktan sonra İstanbul’a gitmiştir. Ziya Gökalp, aslında tam olarak ırkı ne olduğu belli olmamasına rağmen, bazı kaynaklara baktığımızda Kürt veya Zaza olduğu düşünülmektedir. Ancak bazı kaynaklarda babasının Suriye Türkmeni veya Ermeni olduğu yönünde de ifadeler bulunmaktadır.

Ziya Gökalp, daha çok özgürlük alanında yazdığı yazıları ile bilinmektedir. Arapça ve Farsça dillerini öğrendikten sonra tasavvufla ilgilenmiş, ancak daha sonra Fransızca eğitimi alarak tekrar daha liberal bir yaşama özenmiş ve eserlerini de bu yönde yazmıştır. İkinci Meşrutiyet sonrası hayatı çok büyük oranda değişti. Zira, dönemin baş kaldırıcıları bilinen İttihat ve Terakki cemiyetine girerek bu sırada partinin propagandasını yapmak üzere Peyman gazetesini yayıma aldı ve bu gazetede köşe yazarlığı yaptı.

İstanbul’da kaldıktan bir süre sonra Diyarbakır’a gitti ve burada mebus seçilerek TBMM’ye geldi. 48 yaşında 1924 yılında vefat etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.