Consent Preferences Hz. Şuayb kimdir? Kısaca hayatı | Beyaz Okul

Hz. Şuayb kimdir? Kısaca hayatı

04.11.2023
A+
A-
Hz. Şuayb kimdir? Kısaca hayatı

Hz. Şuayb hakkında merak ettikleriniz için kısa ama öz bir biyografi düzenledik. İşte sizler için Hz. Şuayb’ın kısaca hayatı!

Hz. Şuayb kimdir?

“Doğru yolu gösteren kişi” anlamına gelen Şuayb, Hz. Şuayb (a.s)’ın İslamiyetteki adıdır. İbrani kültüründe Yitro olarak adlandırılan Şuayb peygamber, Tevratta ve kitabımız Kuran-ı Kerim’de çokça zikredilmektedir. Yahudi ırkına mensup olan Hz. Şuayb, aynı zamanda Musa (a.s)’ın kayınpederidir. Hz. Şuayb, her zaman damadı Musa Peygambere yardımlarını esirgememiş ve onun en zor anlarında yanında ve destekçisi olmuştur.

Medyen halkına gönderilen Şuayb peygamber, ne yazık ki burada birçok haksızlığa uğramış ve sonunda onlardan kurtulabilmesi adına Allah (c.c), Medyen halına çok büyük bir afet ve felaket vermiştir. Kuranı Kerim’de de sürekli olarak Medyen halkından ve Medyen kavminden bahsetmektedir.

Hz. Musa, Firavun’un eziyet verici durumundan kurtulmak adına Medyen’e Şuayb (a.s)’ın yanına gelmiş ve burada Şuayb Peygamber’in kızı ile evlenmiştir. Medyen kavmi, bugün ki Şanlı Urfa sınırları içerisinde olan Harran bölgesinde yaşamışlardır. Daha önce bu kavim, İbrahim Peygamber’e de zarar veren kavmin torunları olarak düşünülmektedir. Hz. Şuayb’ın türbesi ise Gaziantep’te Zincirli Bedesten tarafındadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.