Doğal Işık Kaynakları – Yapay Işık Kaynakları Nelerdir?

Bu yazıda her zaman karşılaştığımız ışık nedir sorusuna cevap arayıp; doğal ışık kaynakları nedir, yapay ışık kaynakları nelerdir ayrıntılı açıklamasını yapacağız.

Hedef canlının gözü tarafından algılanan elektromanyetik spektrum içerisindeki elektromanyetik radyasyona ışık denir. Kısaca kaynaktan gelen dalgalar sayesinde bir nesneyi görmemizi sağlayan olgudur. Genelde, her canlı grubunun, ışığı algılama biçimi ve frekansı farklıdır.

Işık nedir? Işığın önemi, doğal ve yapay ışık kaynakları, aydınlatılmış cisim

Bir kuşun ışığı algılama biçimi ve duyarlılığı, sürüngenlerden farklı olabilir. İnsan ile baykuşun veya kartal ile kurdun, ışığı alış değerleri farklıdır. Ve bu da genelde frekans değerlerine göre belirlenir. Aynı zamanda görünür ışığın, tüm insanlar ve canlılar için aynı şekilde alındığını da belirtmek gerekir.

Görünür ışık ise 400 ila 700 nanometre aralığındaki morötesi ve kızılötesi ışınları ifade eder. Bunlardan çok yüksek olan veya düşük olan ışıklar da görünebilir. Ancak bu durumda, canlının algılama düzeyi ortaya çıkar ve yukarıda belirttiğimiz gibi, bazı canlılar için görünürken, bazıları için görünmeyebilir.

Doğal Işık Kaynakları Nelerdir?

Bilinen doğal ışık kaynağı Güneş’tir. Ancak gezegenlerin ve bu gezegenlerin uydularının da doğal ışık yaydığı görülmüştür ve araştırmalarca kanıtlanmıştır. Normalde o gezegenler doğal ışık kaynağı değil de ışığı yansıtan görevliler olarak da tanımlanabilir.

Yapay Işık Kaynakları

Ateş, Mum, Lamba, Optik cihazlar ve diğer birçok ekipman (fener gibi), yapay ışığa örnek olarak gösterilebilir.

Işığın en küçük yapı taşı fotonlardır. Fotonlar, genellikle noktasaldır ve birleşerek ışığı meydana getirir. Fotonlar uçucudur ve çevreden çok büyük oranda etkilenir. Sisli bir ortam ile açık bir ortam arasındaki ışık farkı bundan oluşur.

Kaynak: beyazokul.com


Doğal Işık Kaynakları – Yapay Işık Kaynakları Nelerdir?


Doğal Işık Kaynakları – Yapay Işık Kaynakları Nelerdir?
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.